Pozvánka na letní soustředění 2022

Ahoj kamarádi,
chtěli bychom vás pozvat na naše tradiční soustředění do Českého ráje. Bude se konat 8.8. – 14.8.
Soustředění je zaměřené na učení se lezení na písku, zakládání štandů, smyčkování a dalších lezeckých dovedností ne zcela specifických pouze pro lezení na písku.
Vždy lezeme podle pravidel dané oblasti a zaměřujeme se na to, aby lana o skály nedřela a nepůsobili jsme škodu přírodním památkám, také učíme členy jak se chovat pod skálami a obecně v národním parku.
Dále je soustředění zaměřené na poskytování první pomoci, včetně tréninku na trenažérech a simulací reálných situací.
Součástí je také zkušenost s orientačním během, orientací ve skalách, večerní táboráky, hraní na kytary, hry včetně celotýdenní společné soutěže a dalších aktivit.
Obvykle věk dětí na soustředění je od 7 do 18let.
Pokud prší navštěvujeme lezeckou stěnu a zaměřujeme se na metodiku lezení.
Tento rok je téma: Osmitisícovky a slavní horolezci a tady je úryvek z filmu. Uhádneš odkud úryvek je ?
Svět se skládá jen ze sněhobílého stoupání a lana přede mnou. Zaseknout zuby maček, udělat deset kroků a zkusit popadnout den. Poslední lahev s kyslíkem, vrchol je už blízko. Mému badymu zamrz ventil v posledním výškovým táboře. Šerpové nás opustili mnohem níž. Hora je prý zakletá.
Zaseknout zobák cepínu a přitáhnout se, svaly i plíce mě pálí jak ponořené v rozpáleném oleji. Za ten pocit to stojí… Vědomí, že pokoříš sám sebe, nikoli horu, ta ti může pouze dovolit na ní vstoupit. To je ta nejdůležitější znalost, kterou jako horolezec potřebuješ mít.
Ptáci krouží jako malé tečky hluboko pod námi. Sem snad už ani strážní andělé nedolétnou. Zastavím a uloupím pár hlubokých nádechů, které mi spálí hrdlo. Potlačil jsem nutkání olíznout si rty, v této výšce by mě to mohlo přijít draho…
Vrchol Čomulungmy svítil v pozdním slunci rudým zlatem. Všechno strádání, všechno snažení bylo zbytečné. Tři sta metrů pod vrcholem stojí horolezci Malory a Irving poražení. Před nimi se tyčí vrcholová pyramida, tak strmá, že ji člověk nedokáže zdolat.
Jako hněvivé zařvání sněžných duchů dopadá mohutně děsivá lavina na ledovec. Bohyně Matka trestá opovážlivce, kteří se chtěli přiblížit k jejímu trůnu. Pak nastalo strašlivé ticho. Jen ve vzduchu vířily ledové vločky tající na tvářích.
Malory stojí nad černočernou propastí, hroty stupaček se zarývají do mrazivě ledové stěny. Ale kde je Irvin?! Jeho kamarád?! Tam, za ledovým komínem, leží raněný. „Bohové hory! Propusťte nás ze svého zajetí.“ Sípá „Hora tě neslyší Mallory!“ přidušeny ze sebe vydá Irvin a pokračuje: „Musíš jít dolů! Sám to dokážeš! Musíš jim říct, kudy vede cesta.“ Hrudník se mu ztěžka zvedá a na rtech se objevují kapky krve. „Z téhle strany hory nevede žádna cesta na vrchol!“ kontruje Mallory a stiskl Irvina v hřejivém obětí. Nedokáže snést kamaráda do tábora, nedokáže ho opustit. „Počkáme, až pro nás přijdou.“ Mallory ví, že nikdo nepříjde. I Irwin to ví, ale s nadějí v srdci se lépe umírá…
Všichni slavní horolezci začínali stejně jako vy. Vydejte se po stopách těch nejlepších, jako byli Malory, Irvin, Messner, Holeček, či Červinka.
Od prvních horolezecných krůčků, až do současnosti. Od úpatí, až po vrchol. Přes pády a zklamání k vítěznému podání ruky. Dovolí ti hora a tvé ego vystoupat až na vrchol? Troufneš si zjistit o sobě víc? Najdeš své hranice, pokoru i sám sebe?
Vaši instruktoři ❤️

1 thought on “Pozvánka na letní soustředění 2022

  1. Dobrý den, máme dceru, 10,5. Pohybově nadaná, lezla jen tak z legrace, když ji bylo 5,6 bavilo ji to. Ráda by to zkusila formou odddílu. Jak jste organizovani, lezete pravidelne? Mate i mladsí členy?…
    No a zkusili bychom případně to vaše letní soustředění.

    Díky za info,

    Tomáš Moravec, 606702977

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *